Мұғалімдерге арналған аймақтық ғылыми-әдістемелік семинар

2021 жылдың 24 ақпанында оқушылар олимпиадасы аясында орыс тілі және әдебиеті кафедрасының ұйымдастыруымен мұғалімдерге арналған аймақтық ғылыми-әдістемелік семинар өткізілді. Ауа райының қолайсыздығына қарамастан семинарға 50-ге жуық адам қатысты. Қашықтықтан оқыту форматының арқасында іс-шараға кафедра оқытушылары, мектеп мұғалімдері ғана емес, сонымен қатар бітіруші курс студенттері де қатысты.
Семинарды ұйымдастырушы ретінде ф.ғ. к., "Орыс тілі және әдебиеті" кафедрасының доценті О. в. Васильева сөз сөйледі, оның шебер модерациясының арқасында іс-шарада қызу және жеңіл атмосфера қалыптасты, бұл барлық қатысушыларға өз тәжірибелерімен және кәсіби білімдерімен барынша ашылуға және бөлісуге мүмкіндік берді. Құттықтау сөз кафедра меңгерушісі-ф.ғ. к., С. В. Мисяченкоға берілді, ол мұғалімдерге қатысқаны үшін алғыс айтып, одан әрі жемісті ынтымақтастыққа үміт білдірді.
      Семинар практикаға бағдарланған, толығымен жаңартылған бағдарлама мазмұны жағдайында орыс тілі мен әдебиетін оқытудың өзекті мәселелеріне сүйенген болатын, оны мұғалімдер атап өтті. Сонымен, кафедраның аға оқытушысы Ю. Шипилованың "Дистопия-21 ғасыр мәдениетінің репрезентативті феномені" атты баяндамасы үлкен ықыласпен қабылданды, онда қазіргі қазақстандық жасөспірімдер оқитын жанрдың өзекті болу себептерін зерттеуге арналған ағылшын тіліндегі басылымдарға шолу жасалды. Кафедра оқытушысы Грунь А. В.  баяндамасы да назардан тыс қалған жоқ. Жас зерттеуші қазіргі қазақстандық жасөспірімдер әдебиетіне шолу жасаған. Семинар тыңдаушыларының бірауызды пікірлері бойынша зерттеушілер ұсынған материалдар оларды ойландырып қана қоймай, оларды іс жүзінде қолданатын болады. Атап айтқанда, көптеген мұғалімдер қазіргі қазақстандық жазушы А.Норузованың талдауға ұсынылған "Біз енді балалар емеспіз"атты өткір әлеуметтік әңгімесіне риза болды.
     Қала мектептерінің тәжірибелі мұғалімдері, біздің кафедраның түлектері Ю.Плескацевич (Лордтың дарынды балаларға арналған облыстық мамандандырылған мектеп-лицей-интернаты) және Б. Артымбаева (химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі) сөз сөйлеулері маңызды болды. Олар жаңартылған мазмұн жағдайында орыс тілі сабақтарын ұйымдастырудың өз әзірлемелерімен бөлісті. "Орыс тілі сабақтарындағы түпнұсқа мәтіндер Ана тілі ретінде" баяндамасында Ю. Плескацевич іс жүзінде бізді қоршап тұрған тілдік материал қазіргі орыс тілінде сабақ өткізу үшін дидактикалық материал бола алатындығын көрсетті. "Оқушыларды қашықтықтан оқыту форматында PISA халықаралық зерттеуіне дайындау кезінде мұғалімге көмек ретінде Чек-Парақ" Б.Артымбаева да мұғалімдер оқытудың заманауи форматында қағидаттары қажет Оқу сауаттылығы бойынша сабақтарды ұйымдастыру кезінде дереу практикада қолдана алатын нақты әзірлемелермен жабдықталған.
     Мұғалімдердің сауалнамасы семинарды ұйымдастырушыларға мектеп, әсіресе ауыл мұғалімдеріне мұндай жұмыстың қажеттілігі туралы қорытынды жасауға мүмкіндік берді, олар өз сөздерінде ғылыми-әдістемелік семинарлардың жетіспейтіндігін атап өтті, әсіресе пандемия жағдайында. Міне, мұғалімдердің семинар жұмысы туралы пікірлерінің аз ғана бөлігі.
     "Семинар ұйымдастырушыларына жемісті дайындықтары, қызықты қойылымдары үшін рахмет. Жұмыс ішінде көп нәрсе алынды. Ең бастысы-мұндай семинарлар қажет және пайдалы" (Линник Марина Анатольевна, "С.Г. Гуденко атындағы Дубровное орта мектебі" КММ).
     "Керемет семинар үшін рахмет, өте қызықты, қажетті ақпарат көп болды. Баршаңызға денсаулық пен табыс тілейміз!(Серикбаева Елена Викторовна, "Большемалышенка орта мектебі" КММ)
     "Қызықты семинар үшін үлкен рахмет, қолдауларыңыз, ұсыныстарыңыз үшін рахмет, олар әрқашан қажет, пайдалы, әсіресе жас маман болған кезде" (Жанғалиева Нұргүл Бөкенбайқызы, "№1 Новоишим орта мектебі " КММ)
     "Өткізілген семинар үшін алғысымды білдіремін. Ақпарат өте қызықты, әсер қалдырды, ойланатын нәрсе бар. Мен осындай қарым-қатынасты қалаймын. Үлкен рахмет. Тоқтамаңыз, біз үшін қажетті және пайдалы мұғалімдердің қызметін жалғастырыңыз!(Макеева Виктория Валерьевна, "С.Г. Гуденко атындағы Дубровное орта мектебі" КММ)