Қозыбаев университетінде «Іскерлік титандардың шайқасы» атты стартап жобаларының конкурсы өтті

40-тан астам жоба, 60-қа жуық қатысушы, 300 000 теңгелік жүлде қоры. Бірегей бизнес-идеялар, креативті тәсілдер- мұның бәрі Қозыбаев университетінің «Қаржы және менеджмент» кафедрасының ұйымдастыруымен өткен «Іскерлік титандардың шайқасы» атты стартап жобаларының аймақтық конкурсы.

Оған 16 мен 29 жас аралығындағы студенттер, оқушылар мен жас ғалымдар қатыса алады. Үш күн бойы бастаушы стартапшылар үш санат бойынша жүлделер үшін күресті: «IT. Робототехника», «Медицина. Білім беру», «Қызмет көрсету. Өндіріс».

Қазылар алқасының құрамына Нұр-Сұлтан қ. «Astana Hub» халықаралық технологиялық паркінің, «Атамекен» аймақтық кәсіпкерлер палатасының, «DAMU» кәсіпкерлікті дамыту қорының, банк секторының өкілдері және қаламыздағы кәсіпорындардың басшылары кірді.

Эпидемиологиялық жағдайға байланысты ¼ және ½ финал онлайн режимінде ұйымдастырылды. Бірінші кезеңге 42 өтініш келіп түсті. Қатысушылар өз идеяларын ұсынды, ал комиссия олардың жаңашылдығы мен креативтілік тұрғысынан бағалады. 19 жоба финалға шықты. Жарыстың екінші күні «Astana Hub» халықаралық технологиялық паркінің аға менеджерлері Дәулет Беймурзинов пен Ербол Ахметов финалистерді қашықтықтан оқытты. Олар жоба қорғаушыларға өз стартаптарын ұйымдастыру және жылжыту, оны IT саласындағы ең жаңа технологиялармен толтыру дағдылары туралы білімдерімен  бөлісті.

Байқаудың финалы Қозыбаев университетінің қабырғасында өтіп, үздіктердің басын қосты. Ұсынылған жұмыстардың тақырыптары әр түрлі: «ақылды» фонарь жасаудан бастап, қазіргі кезде өзекті болып табылатын антисептиктерді шығаруға дейін барады. Сонымен бірқатар идеялар ұсынылды: баламалы энергия көздеріне негізделген метеостанция, тетра-сөмкелерді өңдеуге негізделгенсұйық тұсқағаздар шығару, табиғи косметикалық компоненттерден қораптар жасау және басқалары.

Нәтижесінде үш номинация бойынша 1-орындарды және 50 000 теңгенің сыйлықтарын:

- Яна Кузнецова («Интерактивті бірінші курс картасы» жобасы), Қозыбаев университетінің студенті;

- Әділ Құрмашев («Баламалы энергия көздері бойынша портативті марш станциясы» жобасы), «Оқушылар сарайы» МКҚК;

- Санжан Нұрмұханбет, Алдияр Ерсайын («Ніл теляпиясын өсіру» жобасы),  «Оқушылар сарайы» МКҚК;

Үш санат бойынша 2-орын және 30000 теңгенің сыйлықтарын:

- Денис Столяров («Климаттың әмбебап контроллерлерін жобалау»), «Оқушылар сарайы» МКҚК;

- Василий Пропустин («YUPPO жылы костюмдері» жобасы), Гуманитарлық-техникалық колледж;

- Владимир Муравьев («Географиядағы тренажер» жобасы), «Оқушылар сарайы» МКҚК.

Осындай үш санат бойынша 3-орын және 20000 теңгенің сыйлықтарын:

- Жанел Шериазданова («MakeupKazakhstan» бет-әлпетін тануға негізделген «Сәндік косметиканың виртуалды қондырғы бөлмесінің веб-қосымшасы» жобасы), Петропавл қаласындағы ХББ Назарбаев Зияткерлік мектебі

- Артем Кузнецов («Тұқым себ – іскер атан» жобасы), «Оқушылар сарайы» МКҚК;

- Анель Абдир («Интерактивті сөздік» 3D  Dictionary жобасы»), Беловская орта мектебі «КММ, СҚО, Мамлют ауданы.

«Іскерлік титандардың шайқасы» байқауы жастардың университет алаңында өз күштерін сынап көруіне тамаша мүмкіндік болды. Қарым-қатынас құрудағы алынған дағдылар, психологиялық дайындық, желіге қосылу, өз есептеулерін ұсына білу қатысушыларға болашақта бизнес әлеміне алғашқы қадам жасауға көмектеседі.