Агротехнологиялық факультетте Жайлау күні

«Агрономия және орман шаруашылығы»  кафедрасында «Жайлау күні»  шеңберінде Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген агрономы, Петропавл қаласының Құрметті азаматы, М. Қозыбаев атындағы СҚУ профессоры - Рязапов Равиль Хасанович дәріс оқыды.

«Дәріс барысында Равиль Хасанович Петропавл ботаникалық бағының құрылу тарихы, оның аумағында өсетін өсімдіктер туралы, олардың өз қызметкерлерімен қалай жоғары өнім алғаны туралы айтты, сондай-ақ фотосуреттер мен көрнекі материалдар ұсынды.

Петропавлдағы ботаникалық бақтың ғасырлық тарихы бар, ол Петропавлда 1912 жылы құрылған және Қазақстандағы ең көне бақтың бірі болып табылады. Мұның бәрі алып ет консервілеу зауытына үйде өсірілген лавр жапырағының қажет болуына байланысты. Олар дәмдеуіштерді зауыттардың жанында өсіруді шешті. Ол кезде істі Василий Осипов қолға алды, оған Петропавл өзінің жасыл безендірілуімен міндетті. Бұл жасыл сәулет шебері қаланы көгалдандыру дәстүрін қалыптастырды. Василий Осипов жансыз батпақта жылыжай құрып, онда лавр жапырағын ғана емес, сонымен қатар өсімдіктердің ерекше коллекциясын өсірді.

Осиповтың ізбасары Равиль Хасанович болды. Ол өмір бойы өсімдіктер коллекциясын толықтырды, оны 90-шы жылдары опаттан құтқарды. Бүгінде ботаникалық бақ тіршілігін жасап, гүлденуде, олар әлемнің түкпір-түкпірінен келіп, тропиктердің 40 градус қыстың ортасында өсетінін көру үшін келеді.

Бақшада 100 жылдан астам уақыт бұрын тіршілік ету ортасынан әкелінген өсімдіктердің мәдени формалары жиналғаны маңызды. Соңғы жылдары ботаникалық бақ одан да көп өзгерді.

Дәріс соңында Равиль Хасанович барлық студенттерді ботаникалық баққа қонаққа шақырды.