Қозыбаев университетінде медиация орталығы мен сот-медициналық кабинеті жұмыс істейді

Медиация - жанжалда үшінші, бейтарап, мүдделі емес тараптың қатысуымен келіспеушіліктерді шешудің тиімді тәсілі. Бұл тұрғыда медиатор әрекет етеді, ол даудың немесе сот процесінің тараптарына бітімгершілік келісімді жасауға көмектеседі. Осы бағыттағы жұмыс тәжірибесі қазіргі уақытта құқықтық пәндер кафедрасының студенттері мен магистранттары үшін қол жетімді.

Наурыз мейрамы қарсаңында университетте доцент Гүлбахша Мұсабаеваның жетекшілігімен медиация орталығының салтанатты ашылуы өтті. Ол біздің облыста медиацияны дамытудың бастаушыларының бірі ал қазір ол Қазақстан халқы Ассамблеясының Республикалық медиация кеңесінің мүшесі. Бұл кеңсе тек университет қызметкерлеріне ғана емес, СҚО тұрғындарына да жүгіне алады. Келіссөздер жүргізу және құқықтық дауларды шешу процедурасын Гүлбахша Мұсабаева жүргізеді және студенттерге бұл күрделі процесті визуалды зерттеу қол жетімді болады. Естеріңізге сала кетейік, өткен жылы болашақ медиаторлардың оқу жоспарларына «Медиация негіздері» пәні және «Медиация институтының қалыптасуы мен дамуы мәселелері» курсы енгізілген болатын. Сонымен қатар магистранттарға магистрлік диссертациялар мен жобалардағы медиация мәселесін зерттеуге көмек көрсетіледі.

Кеңсенің ашылуына «Содружество» Солтүстік Қазақстан медиация және құқық орталығы, ҚХА, СҚО Азаматтық альянсы, Солтүстік Қазақстан облысы Кәсіподақтар орталығы, білім бөлімі өкілдері Петропавл қ., кәсіби медиаторлары қатысты. Орталық қажетті оқу құралдарымен, стендтермен, әдебиеттермен жабдықталған. Кеңістік кездесулер өткізуге ыңғайлы түрде ұйымдастырылған.

Студенттердің практикалық дағдыларын жетілдіретін тағы бір орын- криминалистика кабинеті болмақ. Мұнда олар, муляждар мен көрнекі құралдарда сот-тергеу технологияларын қолдана отырып, саусақ іздері, сот-баллистика, дәлелдемелер жинау негіздерімен танысады. Зертханада «Криминалистика» және «Сот сараптамасы» пәндері бойынша сабақ өтеді. Сабақтарды практик, аға оқытушы Александр Лобода жүргізеді.

Тарих, экономика және құқық факультеті Солтүстік Қазақстан облысының жедел-сот департаментімен тығыз ынтымақтастықты ұйымдастырды. Кеңсенің ашылуына қатысқан оның өкілдері жоспарланған сессияларға арналған материалдар мен керек-жарақтарды ұсынды.