Университетте агроөнеркәсіптік кешенді дамытудың заманауи тенденциялары талқыланды

Қозыбаев университетінде ҚР Тәуелсіздігінің 30 жылдығына арналған «Агроөнеркәсіптік кешеннің басымдықтары: ғылыми талқылау» атты онлайн халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференция өтті. Шараны Солтүстік  Оралдың мемлекеттік аграрлық университеті (РФ) бірлесіп ұйымдастырған.

Пленарлық отырысқа агротехнологиялық факультетте тығыз ынтымақтастық орнатылған СҚО ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасының өкілдері қатысты.

Іс-шараға ғылым докторлары, Қазақстан, Испания, Қытай, Италия, Болгария, Ресей университеттерінің профессорлары белсенді қатысты. Бұл 24 жоғары оқу орнының, 8 ғылыми-зерттеу институтының өкілдері. Олар ең алдымен тұрақты ауыл шаруашылығының жаңа құралдары туралы әңгімеледі.

Біздің ғалымдармен сортты сынау бойынша екіжақты зерттеулер жүргізіп жатқан Қытайдың Солтүстік-Батыс ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы университетінің профессоры Шан Вейсинг бірлескен ауылшаруашылық технопарктерін құру туралы жоба жариялады. Оның айтуынша, бұл Қазақстанның аграрлық білім беру және ғылыми-зерттеу саласындағы ынтымақтастықты жеделдетеді. Айтпақшы, дәл осындай нысан 2018 жылы қытайлық әріптестерімен бірге АБС оқу орда базасында ашылды.

Палермо қ. (Италия)  университетінің профессоры Кармело Дацци  тұрақты даму мақсаттарына қол жеткізуде топырақтану ғылымының рөлі туралы баяндама дайындады.

Әрі қарай секциялық сессиялар екі бағытта өтті: азық-түлік қауіпсіздігі, агрономия және орман шаруашылығы. Барлығы конференцияға Еуропа мен Азияның 7 елінен 80-нен астам мақалалар келіп түсті.