Эссе байқауы "Жеңіс хаты "

1941 жылы 22 маусымда фашистік Германия Кеңес Одағына опасыздықпен шабуыл жасады. Елдегі бейбіт өмір үзілді. Кеңес халқының фашистік басқыншыларға қарсы Ұлы Отан соғысы басталды. Қазақстандықтар Кеңес Одағының барлық халықтары сияқты Отан қорғауға шықты. Біздің миллионнан астам жерлестеріміз майданға шақырылды. Қазақстанда 142 өнеркәсіптік кәсіпорын орналастырылып, қалпына келтірілді. Қайта құрылған кәсіпорындардың арқасында машина жасау, станок жасау сияқты жаңа салалар пайда болды, әскери өнімдердің әр түрлі түрлерін өндіру игерілді. Соғыс талаптарына қатысты Қазақстанның ауыл шаруашылығы қайта құрылды. Гитлер қолбасшылығы Кеңес Одағының маңызды аудандарын басып алуға тырысты. Ең алдымен, ол астананы - Мәскеуді иемденгісі келді. Кеңес халқы Мәскеуді қорғады. Қызыл Армияның басқа жауынгерлерімен бірге Қазақстан жауынгерлері астананы тиянақты қорғады. Мәскеуді қорғаушыларға үндеуде біздің республикамыздың еңбекшілері: "бір қадам артқа! Соңғы демге дейін, қанның соңғы тамшысына дейін туған Мәскеуді қорғаңыз. Алыс Қазақстан сіздермен бірге Гитлердің ордаларымен шешуші шайқастардың осы күрделі күндерінде". Мәскеу үшін болған ауыр шайқастарда генерал-майор И. в. Панфилов басқарған Алматыда құрылған 316 атқыштар дивизиясы даңққа бөленді. Қазақстандықтар Сталинград түбіндегі шайқаста да ерлікпен шайқасты. Атақты шайқас Еділдегі бір ұлы шайқаста тарихында ҰОС және әлемдік тарих. Неміс қолбасшылығы Сталинградқа миллионнан астам сарбаздар мен офицерлерді, мыңдаған танктер мен ұшақтарды лақтырды. Егер фашистер Еділде жеңіске жетсе, Түркия мен Жапония Кеңес Одағына қарсы соғысқа кіруі керек еді. Қазақстан Сталинград майданының ең жақын тылына айналды. Бұл туралы 1942 ж.9 қазанда КП (б) ОК мен ҚазКСР Үкіметінің халық атынан Еділде шайқасқан жерлестеріне жолдаған хатында: "Қазақ-жауынгер. Біл, - деп бас тарта оқу некуда... Сталинград-Шығыстың кілті". Қазақстандық жауынгерлер бұл жазаны абыроймен орындады. Сталинград шайқасының шабуыл және қорғаныс шайқастарына 27, 72, 73 гвардиялық атқыштар дивизиясы, 292 және 387 атқыштар дивизиясы, 81 атқыштар дивизиясы, 74 теңіз атқыштар дивизиясы, 129 миномет полкі және 156 жеке мотоқұрылыс батальоны қатысты. Олардың барлығы Қазақстан аумағында қалыптасты.
Еділдегі ұлы шайқаста фашистік әскерлердің үлкен тобын қоршап, жойып жіберген Қызыл Армия ерекше жеңіске жетті, тек 300 мыңға жуық сарбаздар мен офицерлер, соның ішінде дала маршалы фон Паулус тұтқынға алынды. Бұл жеңіс Ұлы Отан соғысы мен бүкіл екінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі түбегейлі бетбұрыстың бастауы болды.Еділ шайқасында 1941 жылы желтоқсанда Алматыда құрылған полковник Ғани Сафиуллиннің басқаруындағы 38-ші дивизия даңққа ие болды.Ұлы Отан соғысының батырлық жылнамасына алтын әріптермен өздерін неміс-фашист басқыншыларымен шайқастарда танытқан қазақ комсомолдары Мәншүк Мәметова мен Әлия Молдағұлованың есімдері жазылған.Әлия Молдағұлова Ленинградта соғысып, ол жерде 9-шы орта мектепте оқыды. 1942 жылдың күзінде ол өз еркімен әскерге барып, мергендер мектебіне жіберілді. Әлия Ленинград майданына 1943 жылы тамызда келді. оны жақсы білетін және бригадада жақсы көретін. Ол 1944 жылы қаңтарда Псков облысының Новосокольники қаласында болған шайқаста қаза тапты. Мәншүк Мәметова мен Әлия Молдағұлова-Кеңес Одағының Батыры жоғары атағына ие болған Кеңес шығысындағы алғашқы қыздар.Жеңілген Берлиндегі Рейхстаг қабырғасындағы Жеңіс туының бірін жерлесіміз лейтенант Рақымжан Қошқарбаев орнатты. Ал Қостанай жерінің тумасы аға сержант Илья Съянов Рейхстаг күмбезіне Жеңіс туын тігуге қатысты, ол бүгінде Ұлы жәдігер - зұлымдық күштерін ақыл-ойдың салтанат құруының символы, бостандық пен бейбітшілік мерекесінің символы ретінде сақтаулы.1418 күн мен түнге созылған соғыс үлкен жеңіспен аяқталды. Қызыл Армия фашизм жотасын бұзып, жер адамдарына бейбітшілік пен бақыт әкелді. 1945 жылдың 9 мамырында Фашистік Германияны сөзсіз тапсыру туралы актіге қол қойылды және бұл күн біздің жадымызда және адамзат тарихындағы ризашылық білдірген ұрпақтардың жадында - Ұлы Жеңіс күні ретінде мәңгі қалады.Соғыс кеңес адамдарының, соның ішінде миллионға жуық қазақстандықтардың 30 миллион өмірін қиды. Сондықтан біздің міндетіміз - бұл туралы есте сақтау, Жеңісті кім және қандай бағамен жеңіп алғанын ұмытпау, жаралардан қайтыс болған, бүгінгі күнге дейін өмір сүрмеген барлық адамдарды есте сақтау, Жеңіс күнінің 62 жылдығын бізбен бірге қарсы алған ардагерлерге табыну, оларға лайықты өмір сүруге көмектесу.
2021 жылдың 5 мамырында біздің білім беру бағдарламаларымыздың студенттері Ұлы Отан соғысындағы Жеңіс күніне арналған "Жеңіс хаты"атты эссе конурсына қатысты. Байқау нәтижесі: 3 орын - Матусевич Татьяна, Нүркенова Фатима және Шамсутдинова Марина, 2 орын - Дайрабаева Алина және Островская Яна, 1 орын - Таранник Вячеслав.

06.05.2021