2016 жылдың 20 қыркүйек күні №17  ұлттық өркендеу орта мектеп-кешенінде «Қазақстан халқы Ассамблеясы» кафедрасының қатысуымен Тілдер апталығы аясында "Тіл – халықтың рухани байлығы" дөңгелек үстелі өтті.

Дөңгелек үстел бағдарламасына М. Қозыбаев атындағы СҚМУ ҚХА  кафедрасы меңгерушісі Л. А. Гривенная, мектеп директоры Л. Ж. Жалмұқанова, ұлттық бөлімдеріннің ана тілі мұғалімдері – Л. В. Милютина, Л. А. Пытьева, М. А. Тябус, с. С. Асланян, Н.П. Кулагы, Г. М. Джафаров, З. М. Бикметова, П. Ш. Авхадова, Е. В. Ким Е. В., ұлттық бөлімдерің оқушылары қатысты.

М. Қозыбаев атындағы СҚМУ ҚХА  кафедрасы меңгерушісі Л. А. Гривенная халықты біріктіру мен Қазақстанның әлемдік қоғамдастыққа бірігуі негізінде ҚР тіл саясаты жайында айтты.

Мұғалімдер мен оқушылар қазақ, поляк, украин, армян, неміс, әзірбайжан, татар, шешен, корей тілдерінің ерекшеліктері туралы презентацияларын көрнекі және ойын түрінде ұсынды. Мысалы, «он» сөзі орыс тілінде есімдік болса, қазақ тілінде ол «10» сан есімі.. «Диван» сөзі поляк тілінде «кілем» дегенді білдіреді.

Қатысушы балалар неміс жұмбақтарын шешіп, поляк жаңылтпаштарын айту өнерінде жарысып, украин әліпбиін үйреніп, қазақ, орыс, белорус, украин, поляк, чех тілдеріндегі сөздердің айтылу мен олардың мағыналарындағы  ұқсастықтарын тапты.

Дөңгелек үстел қатысушыларының назарын қазақ тілі мұғалімі  Людмила Васильевна Милютина (ұлты орыс) аударды. Ол Мәскеу (қазіргі Есіл) ауданының қазақ ауылында тұрып, балалық шағынан қазақ тілін үйреніп, кейін оқытуды таңдағаны туралы әңгімеледі.

Семинар қатысушылары бірауыздан ана, мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерін үйренуге ынтазар болды. Көптілділік – әрбір жеке тұлға және ел болашағы. №17 ҰӨОМК  ана тілдерін үйренуге үлкен көмек көрсетеді.

21.09.2016