Kozybayev University Erasmus+ халықаралық бағдарламасының жобаларын жүзеге асыруға қатысуда

15-17 қазан аралығында #ErasmusDays халықаралық мерекесі - білім беру жүйесін, кәсіптік оқытуды, жастар саясаты мен спортты жаңартуға және тұрақты дамытуға бағытталған Еуропалық Одақтың Erasmus+ бағдарламасын жыл сайынғы насихаттау науқаны өтеді.

Kozybayev University 2016 жылдан бастап Erasmus+ 5 жобасын жүзеге асыруға қатысады. Олардың әрқайсысы туралы біз бірқатар жарияланымдарда айтамыз.

"Қазақстандағы университеттік автономияға көшу" TRUNAK жобасы (www.trunak.eu). Ол 2017 жылдан 2021 жылға дейін жүзеге асырылады. Оның мақсаты-қазақстандық жоғары оқу орындарының дәстүрлі басқару нысанынан автономды басқаруға көшу моделін құру. ҚР университеттерінің демократиясы мен академиялық еркіндігі біздің білім беру жүйеміздің әлемдік деңгейдегі рейтингін арттыруға ықпал ететін болады.

Қазіргі уақытта жобаның негізгі нәтижесі жоғары оқу орындарының консорциумы әзірлеген автономияның жаңа моделі болды. Ол Қазақстанда "университеттердің дербестігі" ұғымын құқықтық бекіту, сапаны қамтамасыз ету жөніндегі ұлттық кеңес құру, жоғары білім сапасының ұлттық стандартын әзірлеу, ректорларды сайлаудың жаңа рәсімі, университеттердің ғылыми зерттеулерін қаржыландыруға көзқарасты өзгерту жөніндегі ұсыныстар және басқа да көптеген өзгерістерді қамтиды.

Жобаның нәтижелері мен тәжірибесі Қозыбаев Университетін басқарудың ішкі ортасын өзгерту бойынша үлкен қадам жасауға мүмкіндік берді. Автономияны кеңейту жағдайында стратегиялық жоспарлау мен бюджетті қалыптастырудың ашықтығы артты, қаржыны ішкі бөлу моделі жетілдірілді, ЖОО-ға қабылдаудың жеке ережелері әзірленді, жұмыс сапасы үшін жауапкершілік артты, декандар мен департамент директорлары лауазымдарына көлденең басқару және конкурстық іріктеу практикасы енгізілді.

Erasmus+ жобаларын іске асыруда қатысушы жоғары оқу орындары қызметкерлерінің кадрлық әлеуетін дамыту ерекше рөл атқарады. "Жоба менің кәсіби мансабыма айтарлықтай әсер етті", - деді Қозыбаев университетінің жұмыс тобының мүшесі Наталья Побежук. - Автономия бойынша түрлі елдердің тәжірибесін зерделеу, жоба шеңберінде білім беру саласындағы ҚР нормативтік-құқықтық актілерін талдау, НҚА өзгерту бойынша ұсыныстарды әзірлеуге белсенді қатысуға мүмкіндік берді. Менің қазақстандық университеттердің дербестігін кеңейту және осы саладағы озық тәжірибелерді қолдану мәселелері бойынша стратегиялық көзқарасым қалыптасты".

Жобаны одан әрі дамыту үшін сарапшылардан тұратын консалтингтік топ құрылатын болады, олардың негізгі міндеті – автономияның жаңа моделін енгізу бойынша қазақстандық университеттерге қолдау көрсету.