Халықаралық аккредиттеу

Университетіміздің үш білім беру бағдарламалары 5В071800  Электроэнергетика (бакалавриат),  6M071800 Электроэнергетика (магистратура) және 5В071600 Приборостроение (бакалавриат) бойынша халықаралық аккредиттеу үрдісі сәтті аяқталды. Бұл Университет тәжірибесінде ең алғашқы білім беру бағдарламаларының сапасына халықаралық тәуелсіз баға беру үрдісі.

2011 жылы университет өз алдына бакалавриат және магистратура техникалық бағдарламаларын ASIIN неміс агенттігінде аккредиттеуден өту мақсатын қойды. ASIIN агенттігін Еуропада бірден-бір танымал және беделді, білім беру бағдарламаларына жоғары талап қоюымен ерекшеленетін аккредиттеу агенттігі болып табылатындықтан ҚР БҒМ отандық жоо-ларды аккредиттеу үшін кеңес бергенін атап кеткен жөн.

ASIIN агенттігі туралы

Аккредиттеу Қазақстанның жоғары білім беру жүйесінде

Екі жыл ішінде университет ұжымы белсенді түрде оқу үрдісі мен мамандықтардың әдістемелік жағынан қамтамысз етілуін жетілдірді. Аккредиттеуге дайындық аясында өндірістік ортаның өкілдерінің құрамынан тұратын аккредитткелінетін бағдарламаларды дамыту бойынша жұмыс топтары құрылды. Бағдарламалардың модульденуі жүргізілді, модульдік және кадрлық анықтамалықтар әзірленді. Энергетика және аспап жасау кафедрасы кәсіпорындармен бірнеше жаңа келісім-шарттарға отырды, ҚР БҒМ гранттары бойынша ғылыми жұмыстар жандандырылды. Энергетика және аспап жасау, радиотехника және электроника, ақпараттық жүйелер кафедраларының оқытушылары үшін ағылшын тілі курстары ұйымдастырылды.

Дайындық жұмыстары туралы тоығырақ

ASSIN сарапшылары 2013жылдың 16-18 сәуірінде ресми сапармен келді. Ресми сапар аясында сарапшылардың университеттің басшылығмен, оқытушылармен, студенттермен және энергетикалық компаниялардың басшыларымен кездесуі өтті. Сарапшылар нормативтік және ұйымдық-әдістемелік құжаттарын, жұмыс бағдарламаларын, студенттер мен түлектердің біліктілік жұмыстарының үлгілерін, оқу-әдістемелік кешендермен және аудит барысында жоо-мен ұсынылған басқа да материалдарды зерттеп білді.

ASIIN сарапшылары білім бағдарламаларының сапасын бағалау барысында келесі жақсы жақтарды атап өтті:

• студенттердің негізгі пәндер бойынша теориялық дайындықтарының сапасы;
  • студенттердің зертханалардағы тәжірибелік дайындықтарын жоспарлаудың және зертханалық жұмыстарды орындау кезінде білім, шеберлік пен құзыреттілікті меңгерілуін бақылау деңгейі;
  • ПОҚ пен оқушылардың жоғары уәждері;
  • оқушыларға консультациялық қолдау көрсетудің жоғары деңгейі;
  • ПОҚ пен оқушылардың қарым-қатынасының жоғары деңгейі, олардың арасында жақсы құрылған сұхбат;
  • оқу үдерісін жоспарлаудың жоғары деңгейі.

2013 жылы 27 қыркүйекте ASIIN Аккредитациялық комиссиясымен университеттің үш білім беру бағдарламаларының аккредиттелінуі туралы, сондай-ақ, бағдарламаларға EUR-ACE® сапа белгісін беру туралы шешім қабылданды. Бұл белгі бағдарламалардың «EUR-ACE Инженерлік бағдарламаларын аккредиттеудің шекті стандарттарында» қойылған жалпы еуропалық талаптарға сәйкес келуін нақтылайды.

Осы сапа белгісімен белгіленген бағдарламалардың түлектері өздерін «EUR-ACE® Бакалаврі» және «EUR-ACE® Магистрі» деп атауға құқылы. Еуропалық сапа белгісініңболуы түлектердің академиялық және кәсіби ұтқырлықтарының дамуына мүмкіндік береді және бұл бағдарламалардың түлектері талаптарға сай келетініне және кәсіби қызметті бастау үшін қажетті жеке және кәсіби құзыреттің нақты жиынтығын меңгергендігіне кепілдеме болып табылады.

Ағымдағы оқу жылында университет бағдарламаларды аккредиттеуді жалғастыруды және 5В071900 Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар, 6М071900 Радиотехника, электроника и телекоммуникациялар, 5В070300 Ақпараттық жүйелер, 6М070300 Ақпараттық жүйелер, 5B011100 Информатика бағдарламаларын ішкі бағалауға дайындық жүргізуді жоспарлап отыр.

24.10.2013